plik płaski

Większość firm powoli oswaja się z weryfikacją numerów kont bankowych swoich kontrahentów. Korzystają do tego celu z portalu https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka, gdzie podając numer NIP lub numer konta jesteśmy w stanie zweryfikować jego obecność na białej liście Ministerstwa Finansów. Pod koniec ubiegłego roku ministerstwo opublikowało strukturę „pliku płaskiego”, który pozwala na dokonywanie weryfikacji po stronie użytkownika.

Plik płaski pomaga w masowej weryfikacji, czy numer rachunku bankowego lub rachunku wirtualnego należy do podmiotu o tym numerze NIP. Wszystkie dane w pliku przechowywane są w formie zaszyfrowanej w postaci funkcji skrótu. Aby dokonać sprawdzenie musimy najpierw samodzielnie na podstawie daty, numeru NIP i numeru rachunku wyliczyć funkcję skrótu. Dopiero wtedy możemy zweryfikować, czy takie dane znajdują się w udostępnionym pliku. Pozytywna odpowiedź daje nam gwarancję, że dany numer rachunku bankowego należy do danego podmiotu i jest on podatnikiem VAT.

W ramach pliku płaskiego możemy również sprawdzić rachunki wirtualne i zbudowane na ich podstawie numery kont. Szczegółowa procedura została opisana w dokumentacji na stronie https://www.gov.pl/web/kas/plik-plaski.

Ministerstwo Finansów będzie publikować codziennie w okolicach północy aktualne, skompresowane dane w postaci pliku płaskiego. Trzeba mieć na uwadze, że pomimo kompresji ilość danych w pliku będzie bardzo duża, a jego rozmiar może wyniesie ponad 200 MB.

Potencjał pliku płaskiego jest bardzo duży, dlatego w ramach systemu CRM Vision przygotowujemy funkcjonalność, która pozwoli skorzystać z jego zasobów. W najbliższym czasie udostępnimy Państwu w systemie możliwość zweryfikowania bezpośrednio na karcie klienta jego numer konta. Dodatkowo, gdy użytkownik zleci przygotowanie pliku do płatności w formacie Elixir, CRM Vision samodzielnie zweryfikuje numery kont w zleconych przelewach.