PUP umorzenie pozyczkiJedną z pierwszych akcji pomocowych w ramach tarczy antykryzysowej była pożyczka 5000 zł z Urządów Pracy. Z tej możliwości skorzystało bardzo wielu przedsiębiorców. Jedną z zalet tego rozwiązania była możliwość umorzenia pożyczki w przypadku utrzymania działalności przez przynajmniej 3 miesiące. Dla sporej grupy firm okres ten mija w sierpniu. Jak więc sprawdzić, czy nasza pożyczka została umorzona?

W pierwotnej konstrukcji prawnej i zasadach akceptowanych podczas składania wniosku, po okresie 3 miesięcy od uzyskania pożyczki przedsiębiorca musiał wystąpić do Urzędu Pracy o jej umorzenie potwierdzając spełnienie warunku utrzymania działalności. Co więcej w zapisach określone zostało precyzyjnie 2-tygodniowe okienko, w którym należało do zrobić. Konsekwencją niedotrzymania tego terminu była konieczność zwrotu środków z pożyczki.

Na szczęście podczas uchwalania kolejnej wersji tarczy antykryzysowej zmieniono zapisy i teraz wszystkie pożyczki będą umarzane automatycznie. To Urzędy Pracy będą weryfikować w rejestrach, czy dany podmiot dalej prowadzi działalność. Tak też dzieje się obecnie. Ważne jest jednak to, że firma nie otrzyma od urzędu oficjalnego pisma o umorzeniu. W lepszej sytuacji są podmioty składające wnioski elektronicznie przez system praca.gov.pl. Oni mogą logując się na swoje konto zobaczyć w statusie sprawy komunikat o umorzeniu. Pozostałym pozostaje bezpośredni kontakt z Urzędem Pracy i uzyskanie potwierdzenia tą drogą.