Zespół handlowy w akcjiPrzedstawiciel handlowy, sprzedawca, menadżer do spraw kluczowych klientów, doradca klienta czy angielskie „new business development manager”. To tylko kilka z określeń używanych do nazwania jednego z najważniejszych stanowisk w wielu firmach. Nawet jeśli produkt „broni się sam” lub „sam się” sprzedaje handlowiec ma pełne ręce roboty. Odpowiada za obsługę posprzedażną, zadowolenie klienta lub ponowne zakupy. Jeśli nie ma ku temu dedykowanego stanowiska za odpowiedni zakres prac odpowiedzialne są osoby zajmujące się innymi sprawami lub sam właściciel firmy. Z okazji „Dnia handlowca” przedstawiamy kilka faktów i badań, aby uczcić to szczególne święto.

 

1. Zazwyczaj w firmie zatrudniającej od 100 do 500 pracowników w większość decyzji zakupowych zaangażowanych jest grupa średnio tych samych 7 osób. (Źródło: Gartner Inc.)

 

2. 78% sprzedawców korzystających z mediów społecznościowych wyprzedza swoich rówieśników. (Źródło: Forbes)

 

3. 92% wszystkich interakcji z klientami odbywa się przez telefon. (Źródło: Salesforce)

 

4. E-mail jest prawie 40 razy skuteczniejszy w pozyskiwaniu nowych klientów niż kontakt za pośrednictwem Facebooka lub Twittera. (Źródło: McKinsey)

 

5. 91% klientów twierdzi, że przekazałoby referencje polecając handlowca, a jedynie 11% sprzedawców prosi o polecenia. (Źródło: Dale Carnagie)

 

6. Mediana wynagrodzeń netto (na rękę) handlowców w Polsce w styczniu 2021 roku wyniosła od 3017 zł do 4474 zł w zależności od doświadczenia pracownika. (Źródło: Sedlak&Sedlak)

 

7. Usystematyzowanie pracy handlowej wpływa na wzrost skuteczności pracy handlowca. (Źródło: CRM Vision)

 

8. Na dzień publikacji niniejszej listy w serwisie pracuj.pl znajdowało się 6074 ogłoszenia na hasło „Handlowiec” oraz 243 dotyczących pracy zdalnej w tym zakresie. (Źródło: pracuj.pl)

 

9. Zawód przedstawiciela handlowego jest jednym z prawie 2500 ujętych w klasyfikacji zawodów i specjalności (Źródło: GUS)

 

10. Wg klasyfikacji zawodów i specjalności prowadzonej przez Ministerstwo pracy przedstawiciel handlowy ma 12 głównych zadań, w tym analizę konkurencji czy raportowanie. (Źródło: MPiPS)

 

11. Wartość eksportu w 2019 roku przed pandemią wyniosła 235,8 mld EUR. Największym rynkiem tradycyjnie zostały Niemcy przewyższając 4,5-krotknie wartość eksportu na drugi pod tym względem rynek czeski. (Źródło: GUS)